Alergie – jak wyleczyć?

Alergia może dotknąć każdego z nas. Dowiedzione jest, że nadwrażliwość na czynnik uczulający wcale nie jest dziedziczna, co oznacza, że bez względu na wiek, płeć czy też ogólny stanz zdrowia, można w każdym momencie życia nabawić się alergii pokarmowej lub wziewnej.

Rodzaje alergii

Zazwyczaj alergia objawia się już w dzieciństwie, a jej bardzo wymownym wskaźnikiem bywa nietolerancja niektórych składników pokarmowych takich jak białko, laktoza czy orzechy – w alergii pokarmowej, oraz duszność, kaszel, łzawienie oczu, katar – w alergii wziewnej. Bardzo ciężką postacią alergii wziewnej bywa astma, która może doprowadzić do niewydolności oddechowej, stanowiącej zagrożenie życia. Równie ciężką postacią jest alergia pokarmowa objawiająca się puchnięciem jamy ustnej i gardła – w takim przypadku może dojść również do uduszenia.
W innych sytuacjach nadwrażliwość na alergeny pokarmowe objawia się biegunką, silnymi bólami brzucha, wymiotami lub pokrzywką o różnym stopniu nasilenia.

Lekarz alergolog

W momencie wystąpienia jakiegokolwiek nieprawidłowego symptomu należy zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzonym wywiadzie może zlecić wizytę u lekarza alergologa.
Alergolog postawi diagnozę na podstawie rozpoznanych objawów i zaleci odpowiednie leczenie w celu ich złagodzenia. W niektórych przypadkach można spróbować tak zwanego „odczulania”, które polega na stopniowym, kontrolowanym wprowadzaniu alergenu w celu zmuszenia organizmu do intensywnej z nim walki. Jest to terapia dość ryzykowna i może odbywać się tylko i wyłącznie pod kontrolą alergologa.

Alergia w pewnych przypadkach może minąć, ale tylko wtedy gdy wyeliminujemy uczulający czynnik – odnosi się to przeważnie do uczuleń na pokarmy lub ich składniki, w alergiach wziewnych, jedynym sposobem jest przyjmowanie leków łagodzących objawy.